Contura 586 Style on elegantti ja ilmava kiertoilmatakka, jonka muotoilu perustuu korkeaan, kapeaan runkoon ja näyttäviin lasipintoihin. Etu- ja sivulasit tarjoavat esteettömän näkymän tuleen, ja tulen liekit nousevat kirjaimellisesti keskiöön takan korkealla jalustalla.
Takan teho on 5 kW ja se soveltuu jopa 120 m² tilojen lämmittämiseen. Kiertoilmatoiminto jakaa lämmön nopeasti huonetilaan, ja puhdaspalotekniikka takaa puhtaan palamisen sekä kirkkaat lasit. Kompaktin koon ansiosta takka on helppo sijoittaa, ja sen siro ulkomuoto istuu vaivattomasti moderniin sisustukseen.
Valmistettu Ruotsissa – suunniteltu toimimaan, tehty kestämään.
- Tyylikäs pilarijalka
- Suuri tulinäkyvyys
- Lämmittää jopa 120 m² tilan
- 5+5 vuoden takuu
- Made in Sweden
Miksi Contura?
Conturan takat ovat suunniteltu ja valmistettu Ruotsissa – siellä, missä kylmään osataan suhtautua vakavasti. Jokainen yksityiskohta on mietitty käytännönläheisesti ja pitkäikäisesti. Valurautaluukku kestää takan etuosassa suuret lämmönvaihtelut ilman vääntymistä tai väsymistä, mikä takaa tiiveyden ja toimivuuden vuosiksi eteenpäin. Conturan takat kuuluvat hyötysuhteeltaan markkinoiden kärkikastiin, ja ne täyttävät tiukimmatkin päästövaatimukset – mukaan lukien EU:n ekosuunnitteludirektiivin vaatimukset.
Takat on varustettu puhdaspalotekniikalla, jossa palamisilman ohjaus takaa kirkkaat lasit, puhtaan palamisen ja korkean lämmöntuoton. Kiertoilmatoiminnon ansiosta lämpö leviää huoneeseen nopeasti: takka vetää viileän ilman sisään ja kierrättää sen lämpimänä ulos ilman viivettä. Käyttö on tehty yksinkertaiseksi – palamisilman säätö hoituu yhdellä vivulla ja tuhkalaatikko on helppo vetää ulos ja tyhjentää ilman sotkua.