Puukiuas Juup Iivari, punos
Juup Iivari Punos on varusteltu isommalla kivipesällä kuin Iivarin perusmalli. Kiviä mahtuu yhteensä noin 75–85 kg, riippuen kivien koosta ja materiaalista. Punos antaa näin ollen pitkäkestoisemmat löylyt ja varaa lämpöä paremmin kuin perusmallinen Iivari, mutta lämmitysaika on luonnollisesti myös hiukan pidempi.
Juup
2250,00 €
+ rahti 99,00 €
2-4 viikkoa
- ✓Suomalainen perheyritys vuodesta 2001
- ✓Turvalliset maksutavat (Paytrail / Klarna)
- ✓Tilaa nyt - Toimitusaika sovittavissa aikataulusi mukaan
- ✓14 päivän palautusoikeus
Kysy rohkeasti – vastaamme nopeasti!
Juup Iivari Punos on varusteltu isommalla kivipesällä kuin Iivarin perusmalli. Kiviä mahtuu yhteensä noin 75–85 kg, riippuen kivien koosta ja materiaalista. Punos antaa näin ollen pitkäkestoisemmat löylyt ja varaa lämpöä paremmin kuin perusmallinen Iivari, mutta lämmitysaika on luonnollisesti myös hiukan pidempi. Kiukaan yläosa on verkkoa, joten löylyä voi kaataa myös kivipesän reunoille. Vankan ja kestävän rakenteensa vuoksi kiukaalle myönnetään 10 vuoden takuu kotikäytössä.
Juup – Kotimaisia artesaanikiukaita
Ab Juup Oy on vuonna 2019 perustettu suomalaisyritys, jonka juuret ulottuvat aina 1940-luvulle asti. Yrityksen perustaja, Christian Juup, jatkaa suvun kiuasperinnettä jo kolmannessa polvessa. Toisin kuin edeltäjänsä, hän päätti tuoda Juupin kiukaat laajemman yleisön saataville ja kehittää niistä tuotteita, joissa yhdistyvät käsityöläisyys, laatu ja suomalainen saunaperinne.
Keväällä 2021 yritys esitteli ensimmäisen oman mallinsa, Juup Originalin, ja vuotta myöhemmin markkinoille tuli Juup Iivari. Kaikki Juupin kiukaat valmistetaan käsityönä Loimaalla, mikä takaa jokaiselle tuotteelle yksilöllisen viimeistelyn ja korkean laadun. Juupin kiukaat tunnetaan perinteitä kunnioittavasta muotoilustaan, pehmeistä löylyistään sekä kestävyydestään – ne on suunniteltu tarjoamaan aito suomalainen saunaelämys sukupolvesta toiseen.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Saunahuoneen tilavuus (min/max) | 9–18 m³ |
| Savuhormilta vaadittava lämpötilaluokka | T600 |
| Liitäntäaukon halkaisija | 115 mm |
| Kivimäärä (max.) | A: 55 kg / B: 95 kg / C: 160 kg |
| Nettopaino | 117 kg |
| Mitat (L x S x K) | A & B: 515 x 637 x 906 mmC: 575 x 668 x 906 mm |
| Säätöjalat | 0–50 mm |
| Suojaetäisyydet (palavat materiaalit, sivut / yläpuoli) | 200 / 1100 mm |
| Suojaetäisyydet (palamattomat materiaalit) | 50 mm |
| Luukun koko | Ø 210 mm |
| Savukaasun lämpötila (keski – max) | 436,1 – 519,4 °C |
| Nimellisteho | 27,2 kW |
| Lämmöntuottoteho saunahuoneeseen | 18,6 kW |
| Hiilimonoksidipäästö (red. O₂ 13 %) | 2115 mg/m³ (n) |
| Hiilimonoksidipäästö % (red. O₂ 13 %) | 0,15 % |
| Kokonaishyötysuhde | 68,3 % |
| Sytytyspanos | 5 kg |
| Lisäpanos | 2 kg |
Ostoskori
Ostoskori on tyhjä.
- Kaikki tuotteet
- Tuotemerkit
- Artiss
- Brunner
- Camina
- Carelia Grill
- Chill Tubs
- Cocoon Fires
- Contura
- Cook King
- Darco
- Dimplex
- Dovre
- Ecosmart Fire
- Ekovalkea
- Eldvarm
- Element4
- EmotionWood
- Faber
- Firebloom
- Fireplace
- Glammfire
- Hitze
- HUUM
- Härmä Air
- IKI-Kiuas
- JC Bordelet
- Jeremias
- Juup
- Jøtul
- La Nordica
- LEDA
- Löyly
- Misa
- Narvi
- Nordpeis
- Norsk Kleber
- NunnaUuni
- Planika
- Porin Matti
- Pöhiskö
- RedFire
- Schiedel
- Schmid
- SST
- Stikkan
- Stromboli
- Stuv
- TH-Tuote
- TOTO
- Tuinhaard
- Tulikivi
- Warma-Uunit
- Xaralyn
- OUTLET
- Takat
- Hormit
- Ulkotulisijat
- Kiukaat
- Muut tuotteet
- Palvelut
- Kampanjat
- Yhteystiedot
- Pyydä tarjous
- Projektit
- Arkkitehdeille
- Ostajan opas
- Blogi
- Yrityksemme
- FAQ
- Tulisija
- TOTO Kylpyhuonekalusteet






















Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.