Takkasydän Hitze ARDENTE 105×43.G
Takkasydän Hitze ARDENTE 105×43.G on tehokas ja käytännöllinen takkasydän, jossa on syvä ja tilava tulipesä. Suurempi tulipesä mahdollistaa isommat puumäärät ja helpottaa lämmitystä.
Hitze
4869,00 € (sis. Alv 25,5%)
12 kk korotonta maksuaikaa
Tällekin tuotteelle 12 kuukautta korotonta maksuaikaa, kun valitset maksutavaksi Takkahuone-tilin.
+ toimitus 0,00 €
Tilaustuote. Arvio 15-20 arkipäivää.
- ✓Suomalainen perheyritys vuodesta 2001
- ✓Turvalliset maksutavat (Paytrail / Klarna)
- ✓Tilaa nyt - Toimitusaika sovittavissa aikataulusi mukaan
- ✓14 päivän palautusoikeus
Kysy rohkeasti, vastaamme nopeasti!
Takkasydän Hitze ARDENTE 105×43.G on tehokas ja käytännöllinen takkasydän, jossa on syvä ja tilava tulipesä. Suurempi tulipesä mahdollistaa isommat puumäärät ja helpottaa lämmitystä.
Tulipesässä on kallistettava valurautainen arina, joka tekee puhdistamisesta helppoa. Luukku avautuu ylöspäin hissimekanismilla, ja huoltoa varten on oma avausratkaisu.
Vakiovarusteena on lämpöä kestävä DECOR-lasi, joka kestää jopa 800 asteen lämpötilan. Takkasydämeen on saatavilla myös erikseen tilattavat ritilät, jotka on valmistettu pulverimaalatusta teräksestä.
Palaminen on suunniteltu tehokkaaksi. Tulipesän yläosassa on jälkipolttosysteemi, joka hyödyntää savukaasut paremmin. Ulkoilma tuodaan takkaan yhden liitännän kautta ja jaetaan palamiseen eri kanaviin, mikä helpottaa asennusta.
Lasin puhtaana pysymistä auttaa ilmaverho, joka vähentää noen kertymistä.
Luukku on valmistettu kestävästä teräsprofiilista, joka kestää hyvin korkeita lämpötiloja. Takkasydän on valmistettu laadukkaasta kattilateräksestä (P265GH) modernilla tuotantotekniikalla.
Laite täyttää BImSchV II- ja Ecodesign-vaatimukset.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Energialuokka | A |
| Ecodesign | Kyllä |
| BImSchV II | Kyllä |
| Nimellisteho | 19 kW |
| Lämmitystehon säätöalue | 9,5–24,5 kW |
| Hyötysuhde | 75,5 % |
| Hiukkaspäästöt 13 % O₂ | 0,035 g/m³ |
| CO-päästöt 13 % O₂ | 1,217 g/m³ |
| Lämpökotelon mahdollisuus | Ei |
| Paino | 409 kg |
| Savuhormin halkaisija | 200 mm |
| Tuloilman halkaisija | 125 mm |
| Poistoilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 1 330–1 520 cm² |
| Tuloilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 760–1 240 cm² |
| Lasin mitat | 1050 x 430 mm |
| Mitat | 1324 x 1604 x 660 mm |

























