Takkasydän Hitze ARDENTE 120×43.DGS
Takkasydän Hitze ARDENTE DUO 120×43.DGS on tunnelimallinen takkasydän, joka sopii kaksipuoleiseen asennukseen tai saarekemaiseksi takaksi.
Hitze
5299,00 € (sis. Alv 25,5%)
12 kk korotonta maksuaikaa
Tällekin tuotteelle 12 kuukautta korotonta maksuaikaa, kun valitset maksutavaksi Takkahuone-tilin.
+ toimitus 0,00 €
Tilaustuote. Arvio 15-20 arkipäivää.
- ✓Suomalainen perheyritys vuodesta 2001
- ✓Turvalliset maksutavat (Paytrail / Klarna)
- ✓Tilaa nyt - Toimitusaika sovittavissa aikataulusi mukaan
- ✓14 päivän palautusoikeus
Kysy rohkeasti, vastaamme nopeasti!
Takkasydän Hitze ARDENTE DUO 120×43.DGS on tunnelimallinen takkasydän, joka sopii kaksipuoleiseen asennukseen tai saarekemaiseksi takaksi.
Takkasydämessä on leveä ja syvä tulipesä, johon mahtuu suuri määrä puita kerralla. Tämä tekee käytöstä helppoa ja tuo tulen näyttävästi esiin molemmilta puolilta.
Luukut avautuvat ylöspäin guillotine-mekanismilla, ja huoltoa varten on oma avausratkaisu. Tulipesässä on kallistettava valurautainen arina, joka helpottaa puhdistamista.
Vakiovarusteena on kaksi lämpöä kestävää DECOR-koristelasia, jotka kestävät jopa 800 asteen lämpötilan.
Lasit pysyvät paremmin puhtaina molemminpuolisen ilmanohjauksen ja ilmaverhojen ansiosta. Tämä vähentää noen kertymistä ja pitää tulinäkymän selkeämpänä.
Luukut on valmistettu kestävästä teräsprofiilista, joka kestää hyvin korkeita lämpötiloja. Runko on laadukasta P265GH-kattilaterästä, ja osat valmistetaan modernilla CNC-tuotantotekniikalla.
Takkasydämeen on saatavilla erikseen tilattavat ritilät, jotka on valmistettu pulverimaalatusta teräksestä takkasydämen väriin sopivaksi.
Laite täyttää BImSchV II- ja Ecodesign-vaatimukset.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Energialuokka | A |
| Ecodesign | Kyllä |
| BImSchV II | Kyllä |
| Nimellisteho | 22 kW |
| Lämmitystehon säätöalue | 11–28,5 kW |
| Hyötysuhde | 76,5 % |
| Hiukkaspäästöt 13 % O₂ | 0,036 g/m³ |
| CO-päästöt 13 % O₂ | 0,431 g/m³ |
| Lämpökotelon mahdollisuus | Ei |
| Paino | 421 kg |
| Savuhormin halkaisija | 200 mm |
| Tuloilman halkaisija | 125 mm |
| Poistoilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 1 540–1 760 cm² |
| Tuloilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 880–1 430 cm² |
| Lasin mitat | 1200 x 430 mm |
| Mitat | 1474 x 1604 x 708 mm |
| Hyötysuhde % | |
|---|---|
| Luukku | |
| Hormilähtö Ø |






















