Takkasydän Hitze ARDENTE 120×43.G
Takkasydämessä on syvä ja tilava tulipesä, johon mahtuu suuri määrä puita kerralla. Tämä helpottaa käyttöä ja mahdollistaa tehokkaan lämmityksen.
Hitze
4999,00 € (sis. Alv 25,5%)
12 kk korotonta maksuaikaa
Tällekin tuotteelle 12 kuukautta korotonta maksuaikaa, kun valitset maksutavaksi Takkahuone-tilin.
+ toimitus 0,00 €
Tilaustuote. Toimitusaika 15-20 arkipäivää.
- ✓Suomalainen perheyritys vuodesta 2001
- ✓Turvalliset maksutavat (Paytrail / Klarna)
- ✓Tilaa nyt - Toimitusaika sovittavissa aikataulusi mukaan
- ✓14 päivän palautusoikeus
Kysy rohkeasti, vastaamme nopeasti!
Takkasydämessä on syvä ja tilava tulipesä, johon mahtuu suuri määrä puita kerralla. Tämä helpottaa käyttöä ja mahdollistaa tehokkaan lämmityksen.
Tulipesässä on kallistettava valurautainen arina, joka tekee puhdistamisesta helppoa. Luukku avautuu ylöspäin guillotine-mekanismilla, ja huoltoa varten on oma avausratkaisu.
Vakiovarusteena on lämpöä kestävä DECOR-lasi, joka kestää jopa 800 asteen lämpötilan. Takkasydämeen on saatavilla myös erikseen tilattavat ritilät, jotka on valmistettu pulverimaalatusta teräksestä.
Palaminen on suunniteltu tehokkaaksi. Tulipesän yläosassa on jälkipolttosysteemi, joka hyödyntää savukaasut paremmin. Ulkoilma tuodaan takkaan yhden liitännän kautta ja jaetaan palamiseen eri kanaviin, mikä helpottaa asennusta.
Lasin puhtaana pysymistä auttaa ilmaverho, joka vähentää noen kertymistä ja pitää näkymän kirkkaampana.
Luukku on valmistettu kestävästä teräsprofiilista, joka kestää hyvin korkeita lämpötiloja. Runko on laadukasta P265GH-kattilaterästä, ja osat valmistetaan modernilla CNC-tuotantotekniikalla.
Laite täyttää BImSchV II- ja Ecodesign-vaatimukset.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Energialuokka | A |
| Ecodesign | Kyllä |
| BImSchV II | Kyllä |
| Nimellisteho | 22 kW |
| Lämmitystehon säätöalue | 11–28,5 kW |
| Hyötysuhde | 79 % |
| Hiukkaspäästöt 13 % O₂ | 0,038 g/m³ |
| CO-päästöt 13 % O₂ | 0,827 g/m³ |
| Lämpökotelon mahdollisuus | Ei |
| Paino | 435 kg |
| Savuhormin halkaisija | 200 mm |
| Tuloilman halkaisija | 125 mm |
| Poistoilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 1 540–1 760 cm² |
| Tuloilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 880–1 430 cm² |
| Lasin mitat | 1200 x 430 mm |
| Mitat | 1474 x 1604 x 662 mm |
| Hyötysuhde % | |
|---|---|
| Luukku | |
| Hormilähtö Ø |

























