Takkasydän Hitze ARDENTE 90×41.DGS
Takkasydän Hitze ARDENTE 90×41.DGS on tunnelimallinen takkasydän, joka sopii kaksipuoleiseen asennukseen tai saarekemaiseksi takaksi.
Hitze
4749,00 € (sis. Alv 25,5%)
Luottokustannus . Resurs Bank AB. Myönnettävä luotto edellyyttää hyväksyttyä luottohakemusta.
+ toimitus 0,00 €
Tilaustuote. Arvio 15-20 päivää.
- ✓Suomalainen perheyritys vuodesta 2001
- ✓Turvalliset maksutavat (Paytrail / Klarna)
- ✓Tilaa nyt - Toimitusaika sovittavissa aikataulusi mukaan
- ✓14 päivän palautusoikeus
Kysy rohkeasti, vastaamme nopeasti!
Takkasydän Hitze ARDENTE 90×41.DGS on tunnelimallinen takkasydän, joka sopii kaksipuoleiseen asennukseen tai saarekemaiseksi takaksi.
Takkasydämessä on syvä ja tilava tulipesä, johon mahtuu suurempi määrä puita kerralla. Tämä tekee käytöstä vaivattomampaa ja tuo tulen näyttävästi esiin molemmilta puolilta.
Luukku avautuu ylöspäin guillotine-mekanismilla, ja huoltoa varten siinä on oma avausratkaisu. Tulipesässä on kallistettava valurautainen arina, joka helpottaa puhdistamista.
Vakiovarusteena on kaksi lämpöä kestävää DECOR ELEGANCE -koristelasia, jotka kestävät jopa 800 asteen lämpötilan.
Lasit pysyvät paremmin puhtaina molemminpuolisen ilmanohjauksen ja ilmaverhojen ansiosta. Tämä vähentää noen kertymistä ja pitää tulinäkymän selkeämpänä.
Luukut on valmistettu kestävästä teräsprofiilista, joka kestää hyvin korkeita lämpötiloja. Runko on laadukasta P265GH-kattilaterästä, ja osat valmistetaan modernilla CNC-tuotantotekniikalla.
Takkasydämeen on saatavilla erikseen tilattavat ritilät, jotka on valmistettu pulverimaalatusta teräksestä takkasydämen väriin sopivaksi.
Laite täyttää BImSchV II- ja Ecodesign-vaatimukset.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Energialuokka | A |
| Ecodesign | Kyllä |
| BImSchV II | Kyllä |
| Nimellisteho | 18 kW |
| Lämmitystehon säätöalue | 9–23 kW |
| Hyötysuhde | 79 % |
| Hiukkaspäästöt 13 % O₂ | 0,035 g/m³ |
| CO-päästöt 13 % O₂ | 0,584 g/m³ |
| Lämpökotelon mahdollisuus | Ei |
| Paino | 350 kg |
| Savuhormin halkaisija | 200 mm |
| Tuloilman halkaisija | 125 mm |
| Poistoilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 1 260–1 440 cm² |
| Tuloilmaritilöiden aktiivinen pinta-ala | 720–1 170 cm² |
| Lasin mitat | 900 x 410 mm |
| Mitat | 1192 x 1554 x 694 mm |





















